- 29. 6. 1946
- Pobudnik: Jurče Vreže
- Organizacija: prosvetni oddelek Celjskega okrožja
- Množični koncert: Prothasijev dvorec, 3000 pevcev celjskega okrožja, zborovodja Jurče Vreže
Pred drugo svetovno vojno v Celju ni bilo poklicnih kulturnih ustanov – na ljubiteljski osnovi so delovali: mestna knjižnica, Muzejsko društvo, gledališče, Glasbena matica, ustvarjali pa so likovni umetniki in literati. Štirideseta leta so bila najbolj prelomna dekada v 20. stoletju – nacistična okupacija je ogrozila fizični obstoj slovenskega naroda, ogrožen pa je bil tudi slovenski jezik. Vojna je povzročila velike pretrese in spremembe, ki so vplivali tako na posameznike kot na skupnost in družbo. Nova povojna stvarnost je prinesla nov družbeni sistem, ki je segel v vse pore življenja – oblikovati je želel novega človeka. S to mislijo so septembra 1945 v Celju organizirali Teden ljudske kulture s številnimi prireditvami, med drugim likovno-fotografsko razstavo, literarnimi večeri, koncerti celjskega orkestra, solistov in pevskih zborov, gledališkimi predstavami in recitacijami. Leta 1946 se začne proces postopne profesionalizacije kulture.
V ta čas lahko umestimo tudi zborovsko dejavnost. Ker pesem povezuje in združuje, so pevovodje decembra 1945 na pevovodskem tečaju sklenili nadaljevati s pred vojno začetim ustanavljanjem mladinskih zborov. Vreže se je za pomoč pri organizaciji v Celju obrnil na člana okrožnega prosvetnega oddelka Frana Roša in Borisa Žižka s prošnjo, naj skličeta sestanek vseh pevovodij mladinskih zborov v celjskem okrožju. Dopis je bil posredovan na šole in 9. januarja 1946 so na sestanku pevovodij poudarili potrebo po načrtnem in sistematičnem delu z mladino, da bi tako vzgajali mlade pevce in zborovodje. Sklep sestanka je bil, da poskušajo na vsaki šoli ustanoviti mladinski zbor. Tako so poleg 26 že delujočih zborov celjskega okrožja ustanovili še 59 novih mladinskih zborov.
Aprila 1946 so zastavili konkretne priprave na prvi množični koncert. Na dan množičnega nastopa, 29. junija 1946, se je v Celju zbralo 85 zborov s 3.000 pevci celjskega okrožja. Prišli so peš, z vozovi in vlaki, razporedili so jih po šolah. Koncert okrožnega zbora je bil na Trgu svobode pred Prothasijevim dvorcem. Nad velikim lesenim odrom je visel citat iz Premrlove pesmi »Doni pesem, brate druži, domovini vsak naj služi«. Po dve pesmi so zapeli združeni okrajni zbori, združeni okrožni zbor pa je zapel tri pesmi:
- Karol Pahor: Pozdravi
- Makso Pirnik: Vrnitev
- Stanko Premrl: Slovanska pesem
To je bil Praznik mladinske pesmi, ki je retroaktivno postal 1. Mladinski pevski festival (MPF). Naslednji festival so načrtovali za leto 1947, vendar ga niso realizirali vse do leta 1958.
Septembra 1946 je na pobudo in v organizaciji Jurčeta Vrežeta potekal tudi prvi zborovodski seminar, ki je postal temelj kasnejših seminarjev MPF in Zveze kulturnih organizacij Slovenije. Že v letih 1946–1949 so tako vsaka dva meseca organizirali periodično pevovodsko šolo.
Vreže, ki je tedaj v petju prepoznal eno izmed svetlih točk, ki lahko dá nov pogled v boljši in svetlejši jutri, je bil nato dolga leta srce in gonilna sila festivala. Omenjeni okrožni mladinski pevski festival je kmalu prerastel v republiškega, leta 1961 v zveznega, leta 1973 pa je celjska prireditev postala mednarodno tekmovanje mladinskih zborov, znano in priznano v glasbeni Evropi.






