Kioski se v mestu Ljubljana pojavljajo od konca 19. stoletja dalje. Sodijo med opremo javnega urbanega prostora, v tako imenovano ulično pohištvo, ki obsega skupek oblikovanih nepremičnih elementov kot npr: svetilke, tlaki, ograje, klopi, cestni znaki, panoji, govorilnice, koši, itd.
Tovrstni elementi so v prostor postavljeni z določenim namenom in praviloma za daljši čas, nekateri izmed njih pa so tudi premični in začasni. So dopolnilo arhitekture in naravnega okolja, zaradi samoumevne prisotnosti v prostoru, pa jih pogosto spregledamo. Čeprav je oprema javnega prostora pogosto označena kot nekaj obrobnega, je pomemben znanilec in dokument nekega časa. “V njej se kaže odnos do mesta in soljudi, saj je prilagojena za konkreten prostor in čas.” (Gojko Zupan: Ulično pohištvo)
Izvor besede kiosk/trafika
Kiosk izvira iz perzijske besede kūshk. Beseda je prevzeta prek nem. kiosk iz frc. kiosque ‛kiosk, trafika’ in ‛vrtni paviljon’, kar je prek turš. köşk ‛vrtni paviljon’. Tovrstni objekti so se v 13. stoletju pojavili v perzijskih vrtovih, kasneje pa tudi v Indiji in Osmanskem imperiju. Služili so kot senčni prostori za počitek in druženje, pogosto ob čaju, ter kot prizorišča diplomatskih pogovorov.
Na zahodu so se kioski začeli pojavljati mnogo kasneje kot na vzhodu ter z drugačno namembnostjo. Na njihovo umeščenost v javni mestni prostor pa je botroval predvsem razcvet časopisja v 19. stoletju, saj se je takrat pojavila tudi potreba po hitri prodaji na ulicah. Kioski tistega časa so v evropskih mestih dobili nov namen – postali so mala ulična prodajalna časopisov.
Beseda trafika je po navedbi Slovenskega etimološkega slovarja k nam prišla prek avstrijske nemščine, tja pa iz italijanskega traffic v pomenu ‛promet’ in ‛trgovina, trgovanje, blagovni promet’. V ozadju je glagol trafficare, ki pomeni ‛trgovati, barantati’.
Viri:
- Granda, Matevž: Kioski. V: Med vrsticami: pogovori o časopisih / [avtorica intervjujev] Nina Granda. Ljubljana : Z. O. P. – Zavod za oblikovanje prostora, 2020.
- Zupan, Gojko: Ulično pohištvo = Urban furniture: mesto Ljubljana 1800-2000. Ljubljana: DZS, 2000.