Pokrajinski muzej Ptuj – Ormož vabi na predavanje Vloga antične Petovione v letu štirih cesarjev, ki bo 7. oktobra 2025, ob 18. uri na ptujskem gradu. Predaval bo Rok Ribič, magistrski študent starejše zgodovine.
Starodavni zidovi niso zgolj materialni ostanki nekdanjih civilizacij, ampak tudi simbolni spomeniki pomembnih dogajanj, ki so zaznamovala naš prostor. Eno od teh se je odvilo v t. i. letu štirih cesarjev, ki se v 1. stoletju ni le dotaknilo Petovione, ampak jo je za kratek čas postavilo v samo središče cesarstva.
Pisalo se je leto 69 po Kr., ko so se na rimskem vladarskem prestolu v obdobju pičlih osemnajstih mesecev zvrstili kar štirje cesarji. V t. i. letu štirih cesarjev, zaznamovanem s številnimi državljanskimi spopadi, se je poleti za kratek čas v samem središču dogajanj znašla tudi Petoviona, kjer je potekal pomemben sestanek vojaških poveljnikov in vodilnih predstavnikov rimske provincionalne oblasti v provinci Panoniji. Na zborovanju, o tem je v svoji Zgodovini (Historiae) poročal rimski zgodovinopisec Tacit, so namreč zbrani akterji sprejeli odločitev, ki je zapečatila usodo rimskega cesarstva in končala razburkano obdobje državljanskih prevratov.
Predavanje bo potekalo v okviru Dnevov evropske kulturne dediščine.