skok na glavno vebino izjava o dostopnosti

Brunarica (bivališče 1. čete belokranjskih partizanov 1941) in spominsko besedilo na kamnu poleg brunarice

Po napadu pri vranoviškem mostu (Vranoviči pri Črnomlju), se je 5 pripadnikov črnomaljske bojne skupine utaborilo na vzhodnem pobočju vrha Židovec, približno 2km južno od kraja Miklarji. Skupini se je do konca avgusta pridružilo 8 borcev in teh 13 mož je tvorilo jedro kasnejše 1. belokranjske čete.

Ti borci so si v kotanji med skalami uredili bivališče in tam ostali do srede septembra 1941.

22. 7. 1959 je ZB NOV Črnomelj odprl na novo postavljeno brunarico. Poleg brunarice so v živo skalo vklesali napis, ki opozarja na prvo bivališče belokranjskih partizanov.

Obeležji o bivališču 1. čete belokranjskih partizanov sta dve. Prva je na mestu bivanja partizanov. Poleg tega je bila postavljena tudi spominska plošča v kraju Miklarji. To spominsko ploščo sedaj hranijo na ZVKDS, OE Novo mesto.

Slika

Informacije o uporabi piškotkov

Spletna stran uporablja piškotke, ki zagotavljajo najboljšo uporabniško izkušnjo. Piškotki se hranijo v vašem spletnem brskalniku, v njih so shranjeni podatki o izbrani regiji, služijo za vodenje sej uporabnikov in podobno. Poleg tega nam omogočajo boljše razumevanje posameznih odsekov spletne strani, ki se vam zdijo najbolj zanimivi in uporabni.

Preko zavihkov na levi strani lahko nastavite vse vaše nastavitve piškotkov na teh straneh.

Možnost filtriranja

Iskanje

Tip vsebine

Kategorije
Kategorije
Kategorije
Kategorije
Kategorije

Izbira pokrajine


2008 - 2025 © Portal KAMRA, Izdelava: TrueCAD d.o.o.