V soboto, 21. junija 2025, se je Uršlja gora – simbol naravne in kulturne dediščine Koroške – prelevila v stičišče bralne kulture, pohodništva in pripovedne umetnosti. Na najdaljši dan v letu, ob poletnem solsticiju, smo na vrhu te priljubljene koroške gore slovesno odprli novo enoto Koroške osrednje knjižnice Ravne na Koroškem – izposojevališče Uršlja gora, ki je z nadmorsko višino 1.699 metrov postalo najvišje ležeče izposojevališče v Sloveniji.
Gre za že deveto enoto knjižnice, ki v skladu s Pravilnikom o pogojih za izvajanje knjižnične javne službe prinaša izposojo gradiva tudi v najvišje kotičke naše regije. V sodelovanju s Planinskim društvom Prevalje in lastnikom Doma na Uršlji gori, smo v prenovljenih prostorih doma uredili posebno knjižno zbirko, namenjeno vsem obiskovalcem gore – tako pohodnikom kot ljubiteljem knjig.
Za odprtje smo pripravili kar 240 enot skrbno izbranega knjižničnega gradiva, ki bo bralce spremljalo ob kavi, počitku ali razmisleku ob pogledu na razgled z vrha. Med gradivom najdemo literaturo za odrasle, mladino in najmlajše, priročnike s področij narave, planinstva, duhovnosti, leposlovja in še več – vse s ciljem, da knjižnica tudi na višini ostane prostor navdiha, znanja in povezovanja.
Dogodek je bil več kot le slavnostna otvoritev. Bil je pripovedno-glasbeni dogodek, ki se je pričel že zjutraj pri koči na Naravskih ledinah. Od tam smo se udeleženci podali na pravljično pot, ki je združevala naravo in umetnost. Ob poti sta nas z zgodbami popeljali izkušeni koroški pripovedovalki Milena Haramija in Brina Kambur, ki sta skozi izvirno interpretacijo povezali pripoved o Jezerniku, Prešernovo balado Povodni mož in njeno sodobno preobleko Urška avtorja Andreja Rozmana – Roze.
Na vrhu Uršlje gore nas je pričakal bogat kulturni program, ki ga je povezovala Janja Širnik, nastopali so moški pevski zbor Vres, Adrijana Kamnik in Miran Vavče ter recitator Jože Prednik. Občinstvo so nagovorili tudi ključni akterji projekta: Aljaž Verhovnik, direktor Koroške osrednje knjižnice, Stanko Robin, predsednik Planinskega društva Prevalje, ter mag. Romana Lesjak, ki je spregovorila v imenu županov Koroške.
Vrhunec dogodka je predstavljal slavnostni prerez traku, ki je simbolično odprl nova poglavja povezovanja narave, kulture in bralne pismenosti. Odprtje najvišje ležečega izposojevališča pa se vsebinsko in idejno prepleta tudi s projektom ZELENA KNJIŽ(N)ICA, ki ga izvaja Koroška osrednja knjižnica in prinaša dodatno razsežnost povezovanja knjižnične dejavnosti z naravnim okoljem.
ZELENA KNJIŽ(N)ICA je projekt, ki spodbuja trajnostne oblike mobilnosti – obisk knjižnic z uporabo javnega prevoza, hoje in kolesarjenja, kjer je to mogoče. Povezuje branje z lokalno dediščino in vabi k razmisleku o povezanosti med okoljem, kulturo in bralno pismenostjo. Zasnovan je za vse generacije in zajema območje celotne Mežiške doline, s ciljem krepitve dostopa do knjižničnega gradiva tudi zunaj tradicionalnih poti in navad.
Odprtje izposojevališča na Uršlji gori je zato tudi simbolno dejanje – povabilo, da se na pot branja in raziskovanja podamo z odprtimi očmi, z zavedanjem pomena trajnostnega načina življenja ter kulturne in naravne zavesti.
Pripravila: Neža Molnar