skok na glavno vebino izjava o dostopnosti

TVD Partizan

Organizirana športna vadba je po drugi svetovni vojni šla skozi več organizacijskih sprememb. Kot je povedal zgodovinar in profesor Fakultete za šport Univerze v Ljubljani dr. Tomaž Pavlin, se je najprej začelo organiziranje tako imenovane fizkulture – v eno društvo so združili pred drugo svetovno vojno ločene telovadce, športnike in planince. Leta 1948 so se odločili, da bodo ponovno ustanavljali posamezne zveze. Tako so se telovadci organizirali v enotni telovadni zvezi, športniki v športni zvezi z različnimi odseki, planinci v planinski zvezi … Telovadna zveza Slovenije se je aprila 1952 na skupščini preimenovala v Partizan Slovenije, posamezna društva pa v Telesnovzgojno društvo TVD Partizan ……… (na sliki je logotip društva).

O imenu so precej razmišljali, razlaga dr. Pavlin. »V igri je bilo tudi staro sokolsko ime, ampak politika temu ni bila najbolj naklonjena, kolikor sem videl v arhivih Jugoslavije v Beogradu.« Kot je zapisal dr. Pavlin, je izvršni odbor telovadne zveze sicer priznal pomembno nacionalno vlogo sokolstva, »vendar pa opozoril na dogodke med drugo svetovno vojno, ko je bilo na primer sokolstvo v Sloveniji soustanovitelj Osvobodilne fronte in pomemben borec proti okupatorju in kvizlingom, medtem ko se je v drugih predelih Jugoslavije, razen izjem, vključilo v četniške formacije in podpiralo jugoslovansko begunsko vlado v Londonu ter bilo nasprotno partizanskemu gibanju. Zato je bila podprta ideja o imenu Partizan, kajti partizan naj bi pomenil simbol junaštva, požrtvovalnosti, nesebičnosti, tovarištva in ljubezni do domovine in svobode.«

Cilji Partizana so bili sicer zelo podobni sokolskim. Želeli so, da bi se otroci, mladina in odrasli množično udejstvovali v telovadbi in drugih dejavnosti. Kasneje, v sedemdesetih letih, so sklenili, da morajo ljudje o svoji telesni vadbi odločati sami. Cilj Partizana pa je bil, da mora ljudi tako usposobiti in vzgojiti, da bodo sami sebi organizirali telesno udejstvovanje, telovadnice pa so le objekti vadbe, piše dr. Pavlin. Začela se je rekreacija in v osemdesetih znane akcije, kot je bila Vsi na kolo za zdravo telo. Leta 1986 je bilo v Partizanu Slovenije 276 društev TVD Partizan, osem priključenih organizacij in več kot 110.000 članov.

Vir: Sedemdeset let športa, solidarnosti, spoštovanja, bratstva – Delo

Photo

Filtering options

Search

Content type

Categories
Categories
Categories
Categories
Categories

Region selection


2008 - 2024 © KAMRA, Production: TrueCAD d.o.o.