Borovniška knjižnica ima dolgo zgodovino. Mednarodno bralno društvo je v Borovnici obstajalo že okoli leta 1870, člani pa so imeli svojo zastavo in pravila. Organizirali so tudi prireditve in veselice.
Po koncu prve svetovne vojne je knjižnica delovala v okviru obrtnega društva in imela približno 2100 knjig.
Druga svetovna vojna je delo v knjižnici prekinila, veliko knjig se je porazgubilo ali pa jih je uničila vojna. Ohranilo se jih je okoli 600.
27. januarja 1946 je bilo slavnostno odprtje Ljudske knjižnice, ki se je v sedemdesetih letih priključila vrhniški knjižnici. Leta 1997 je spet postala samostojna in si nadela ime po literarni zgodovinarki dr. Marji Boršnik. Leta 2004 je ponovno postala del Cankarjeve knjižnice Vrhnika.
(Simona Stražišar)