skok na glavno vebino izjava o dostopnosti

Bojan Štih

Pri Destovnikovih so bile preiskave zaradi Kajuha precej pogoste, gestapo je nenehno poizvedoval za njim. Karli se v Šoštanju ni več počutil varnega, zato je sredi septembra 1941 odšel v Ljubljano. Nemško-italijansko mejno črto je prešel po stezah ob Savi z dokumenti na  ime Drago Jeran. Ljubljana je bila tedaj osrčje boja za nacionalni obstanek in je imela vodilno vlogo v vsenarodnem odporu. Italijanski fašisti in nemški nacisti so začrtali mejo v njeni neposredni okolici. Po mestu so bili postavljeni leseni španski jezdeci, ki so omejevali prehode in zapirali ulice.

S pomočjo prijateljev se je Kajuh kar hitro vživel v novo življenje v Ljubljani in že mnogo pisal. Novonastale pesmi so imele bojno tematiko, s katerimi je želel mobilizirati vse sile za boj proti okupatorju in vlivati neomajno vero v ponovno svobodno življenje. Udeležil se je sestankov, ki sta jih vodila Bojan Štih ali Milan Pogačnik. Sestanki so imeli kulturni pridih, razglabljali so tudi o položaju na bojiščih in o vlogi Osvobodilne fronte. Pripravljali so literarne večere, na katerih je Kajuh recitiral svoje pesmi z ljubezensko in predvojno socialno tematiko in prve vojne pesmi: Kralj Matjaž, Okupacija, V Srbijo v Šlezijo, Pet in dvajset, Naša pesem, Mogočne pesmi bomo peli, Poglobimo boja struge, Zaplenjeno pismo s fronte, Slovenska pesem.

Per saperne di più

Fotogalleria

Panoramica privacy

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.

Opzioni di filtraggio

Ricerca

Tipo di contenuto

Categorie
Categorie
Categorie
Categorie
Categorie

Scelta della regione


2008 - 2025 © KAMRA, Production: TrueCAD d.o.o.