V petek, 13. 2. 2026, vas ob 19. uri vabimo v Kulturni dom Trebnje, na predstavitev zbirke proze in poezije Matilde Sebenikar (rojene Tomšič). Predstavila jo bosta urednik mag. Franc Perko in predsednik Notranjskega domoljubnega društva Rudolf Maister David Kavčič. Na ogled bo tudi razstava o Rudolfu Maistru, njegovih sorodnikih in njegovem delovanju. Na prireditvi se nam bodo predstavili Dragonarji generala Rudolfa Maistra, v svojih prepoznavnih uniformah z domoljubnimi pesmimi in učenci OŠ Trebnje pod vodstvom prof. Mojce Bahun.
Notranjsko domoljubno društvo general Rudolf Maister Unec je zelo aktivno v ohranjanju spomina na Maistrovo družino v Notranjskih krajih. Generalova pesniška žilica je verjetno zaživela tudi po zaslugi njegove tete Matilde Sebenikar, rojene Tomšič (1847-1933), ki je živela na Rakeku in pozneje na Uncu. Po smrti Maistrovega očeta sta z možem Lovrom predvsem finančno pomagala njeni sestri Mariji pri skrbi za mladega Rudolfa in njegovega brata Ernesta. Bila je pesnica in pisateljica, izhajala iz narodno zavedne družine (oče je bil učitelj in lastnik gostilne v Trebnjem). Za žensko v tistih časih je bila zelo družbeno aktivna, podpirala je slovenska društva med drugim tudi slovenske študente na Dunaju.
Literarno je ustvarjala že pred poroko, ko je še živela v Trebnjem. V Vrtcu, časopisu s podobami za slovensko mladost, je objavila tri povesti: Kapelica v gozdu, Spanje in smrt ter Angel. Po več kot dveh desetletjih premora je spet objavljala, predvsem poezijo, podpisovala se je s psevdonimom Desimira. Največ je objavljala v reviji Slovenka, v reviji Dom in svet ter Zvonček. Daljše objavljeno delo je povest Vaški črednik, ki je izhajala kot podlistek v časniku Edinost.
Knjiga s prozo in poezijo Matilde Sebenikar, rojene Tomšič, je izšla novembra 2025. Strokovno umestitev Matilde Sebenikar v slovenski literarni prostor takratnega časa je dodala dr. Urška Perenič, literarna zgodovinarka. Pomemben del knjige so ilustracije, ki so jih prispevale članice in člani likovne sekcije KD Rak Rakek.