skok na glavno vebino izjava o dostopnosti
Map  

Odprta Plesna Scena

Odprta Plesna Scena je del rednega programskega sklopa Javnega Sklada Republike Slovenije za kulturne dejavnosti, Območne izpostave Maribor (JSKD OI Maribor) vse od leta 1992 in stalnica Festivala Lent od 1998. Predstavlja različne domače in gostujoče sodobne plesne presežke, ustvarjene v zadnjem času. Je priložnost za prepoznavanje vrhunskih mladih umetnikov, aktualnih razmišljanj, izmenjav idej in promocija sodobne plesne umetnosti.

Read more

Sprva so bili izvedeni ambientalni plesni projekti na različnih zapostavljenih, zanemarjenih in pozabljenih mestnih kotičkih, ki so jim ustvarjalci ponovno vdihnili  življenje in nas na njih opozorili. Avtorji prve odprte plesne scene 1992 s projektom Bog igra golf, so bili David Orešič, Snježana Premuš in Vesna Kukič v sodelovanju z drugimi mladimi sodobnimi plesalci Plesnega centra Maribor (med njimi Tadej Brdnik, uspešen solist  Marthe Graham Company v New Yorku od 1996 do 2015).

Od leta 1998 so postali del odprtega minoritskega odra ob Dravi, kjer danes domuje Lutkovno gledališče Maribor, in prav na njihovem novem odru se od otvoritve 2010 odvija plesno scensko dogajanje v času festivala Lent. Videne predstave izstopajo po idejni in  strukturni domišljenosti ter izvedbeni dovršenosti.

JSKD OI Maribor z izvajanjem Odprtih plesnih scen briše meje med ljubiteljsko in poklicno plesno sceno in jih čim bolj združuje.

ODPRTE PLESNE SCENE (OPS): organizacija JSKD OI Maribor in Zveza kulturnih društev (ZKD) Maribor v sodelovanju s  Plesno izbo Maribor (PIM), z Narodnim domom Maribor in s Festivalom Lent, producentka Minka Veselič Kološa.

26. OPS 2017: THE CUBE UNTOLD, koreografija Igor Kirov; PO SONETU, koreografija  Aleksandar Ilić in Natalia Iwaniec, izvajalci Balkan Dance Project Vol. 2; IZPLEŠI SVOJE SANJE!, nagrajenci tekmovanja mladih plesnih ustvarjalcev  OPUS 1: Plesna izba Maribor, KD Center plesa, Galerija plesa Maribor, mentorji: Marko Urbanek, Maja Arzenšek, Tanja Verglez, Mojca Kasjak, Nina Milin, Mojca Ussar, Manca Vukelić, April Veselko; NAŠI STEBRI, koreografija Monja Lorenčič, Domen Žugelj, izvajalci Športno kulturno plesno društvo Moment (združeni plesalci iz PIM, Centra plesa in  Unlimited Dance Studio); Lutkovno gledališče Maribor, Festival Lent, 21. in 22. 6. 2017

25. OPS 2016: NÓTT, koreografija in izvedba Lada Petrovski Ternovšek, Plesni teater Ljubljana; OBLIKE RAZDALJE, koreografija Magdalena Reiter, soustvarjalci in izvajalci: Lada Petrovski Ternovšek, Leon Marič, Magdalena Reiter, Zavod Mirabelka; Lutkovno gledališče Maribor, Festival Lent, 24. In 25. 6. 2016

24. OPS 2015: MLADI PLESNI UPI  (PODOBA – TELO – GIB / razburljivo razmerje plesne in vizualne umetnosti), izbrani avtorski plesi, prijavljeni na državno in mednarodno tekmovanje mladih plesnih ustvarjalcev Opus 1. iz Plesne izbe Maribor (10 miniatur) in KD Centra plesa (3 miniature), mentorji: Tanja Verglez, Mojca Kasjak, Dalanda Diallo, Marko Urbanek, Katarina Barbara Kavčič; PROFIL IN KAZEN, koreografija in izvedba: Enya Belak, Veronika Valdés; Zavod Flota, Ljubljana; CINIČNI MORILCI LASTNE MATERE, koreografija Vita Osojnik, izvedba KD Center plesa Maribor in Qulenium Kranj; HUNTING SEASON / SEZONA LOVA, koreografija Milan Tomášik,  soustvarjalci in plesalci: Jan Rozman, Alessandro Sollima, Milan Tomášik, Tina Valentan, Špela Vodeb, Aja Zupanec, MT & Co; SAD SAM LUCKY, koreografija in izvedba Matija Ferlin, Emanat; Oder Minoriti in Lutkovno gledališče Maribor, Festival Lent, 22., 23., 24., 26. in 29. 6. 2015

23. OPS 2014: MLADI PLESNI UPI, izbrani plesalci z avtorskimi soli ali dueti iz PIM, KD Centra plesa, Plesnega studia Ana, II. Gimnazije in gost Jan Rozman, Zavod Federacija in Qulenium Kranj; NO UNIFORM, Tovarishia Dance Company KD Center plesa Maribor, koreografija Marko Urbanek; deTERMINIRANI, koreografija in izvedba: Ana Germ, Jure Masten, Nuša Solar, Anja Žepič, Rene Puhar; KAJ ME PLEŠE, koreografija Ana Benkovič, Plesna izba Maribor; Lutkovno gledališče Maribor, Festival Lent, 26. in 27. 6. 2014

22. OPS 2013: MLADI PLESNI UPI, plesalci PIM, koreografija: Ana Benkovič, mentorji: Mojca Kasjak, Vlasta Veselko; PODOBNO RAZLIČNE, koreografija Gordana Stefanovič Erjavec, Plesni Forum Celje; V ODSOTNOSTI / SKORAJ TAM (premiera), ustvarjalca: Matevž Dobaj, Neus Barcons Roca (Španija/ESP); NEW AGE GYPSIES / NOVODOBNI NOMADI, koreografija Gyula Cserepes (RS/HUN), Plesni teater Ljubljana; Lutkovno gledališče Maribor, Festival Lent, 27., 28. in 29. 6. 2013

21. OPS 2012: OFF BEAT, koreografija in izvedba Milan Tomášik (SVK/SLO), Plesni teater Ljubljana,  STUK (Leuven, Belgija), Stanica Žilina-Záriečie (Slovaška); ŠRAUFAJTE, TOVARIŠI!, koreografija Gregor Luštek, plesalci KD Center plesa Maribor, »Mladi plesni upi« iz PIM, Galerije plesa in KD Center plesa, Maribor, mentorji: Tanja Verglez, Nina Milin, Mojca Kasjak, Vlasta Veselko, Anita Čanadi; MLADOST, PROSIM….NUJNO!, koreografija Marko Urbanek, izvedba: plesalci KD Center plesa; ODSEVI (odlomek iz predstave), koreografija Mojca Ussar, izvedba: plesalci Galerije plesa Maribor; Lutkovno gledališče Maribor, 28., 29. in 30. 6. 2012

20. OPS 2011: ODTISI (obUP, Igra sna, Besede, Odtisi), koreografija: Kjara Starič, Christopher L. Huggins, Carlos dos Santos, KJARA'S DANCE PROJECT, Gibalni inštitut Vija Vaja, Ljubljana; Mladi plesni upi: Plesna izba Maribor, Galerija plesa, Center plesa (mentorji: Mojca Kasjak, Mojca Ussar, Maja Logar, Maja Pažon, Nina Milin, Andreja Šraj, Maja Arzenšek in M&N Dance: Nastja Bremec in Michal Rynia; ROJENA ZUNAJ SVOJE VASI, koreografija Rosana Hribar, izvedba Maša Kagao Knez, KUD Baobab; Lutkovno gledališče Maribor, Festival Lent, 30. 6., 1. in 2. 7. 2011

19. OPS 2010: ZVOK IZ GLOBIN, koreografija Anita Čanadi, plesalci PIM; SUPER ME, koreografija in izvedba: Takao Baba, Andrea Böge, Nadia Espiritu, Niranh Chanthabouasy aka Lil’Rock, Kadir Memis aka Amigo, Albi Gika, Vicky, E-Motion Crew, Nemčija; F.A.R.M.A., režija, scenarij, dramaturgija: Aleksandra Blagojević, koreografija: Tina Valentan, soustvarjalke in izvajalke: Maja Lamovšek, Maja Šnuderl, April Veselko, Plesna Izba Maribor – Š.I.K. (Študijski Izbin Kolektiv); SPREJMEŠ IZZIV?, koreografija: Maja Logar, Maja Arzenšek, Ajda Pfifer, izvedba KD Center plesa, Maribor; DUET 012, koreografija in izvedba: Rosana Hribar, Gregor Luštek, Plesni teater Ljubljana; Stari oder SNG Maribor, Festival Lent, 26., 29. 6. ter 1., 2. in 3. 7. 2010

18. OPS 2009: PALČEK METALČEK, otroška predstava, koreografija Maja Logar, plesalci KD Center plesa, Maribor; TRIPTIH: BARVE V MENI, JAZ V BARVAH, koreografija in izvedba: Maša Leskovšek, Marija Slavec, Eva Metlikovič, Tina Bačič, Jerneja Omahen, Skupina Figure 4, Ljubljana; SAM O SEBI S SEBOJ, koreografija Saša Lončar, izvedba Jan Rozman, QULENIUM Kranj; WITHOUT WORDS, koreografija Mojca Ussar, izvedba Galerija plesa Maribor; NAJDENO TELO JASNE KNEZ ALI KAKO ODPLESATI ŽIVLJENJE, 3. del trilogije Telo Jasne Knez (Izgubljeno – Iščoče – Najdeno) ob 50 letnici ustvarjanja, koncept: Jasna Knez, soavtorji in nastopajoči: Jasna Knez, Maša Kagao Knez, Vasko Atanasovski, Zavod Flota Murska Sobota in Ljubljana; Mali oder SNG Maribor, Festival Lent, 3., 4. in 5. 7. 2009

17. OPS 2008: KAKOR, DA JE VSE EN SAM TRENUTEK, premiera, koreografija Anita Čanadi, plesalci PIM; KRATKA ZGODOVINA MISLI, koreografija Kristina Pojbič Champaigne, plesalci Gibalnega inštituta Vija Vaja, Ljubljana; BESEDE ŽENSK, koreografija Boštjan Ivanjšič,  plesalci Royal  Academy of Dance Graz, Avstrija; MOJA (BOLJŠA) POLOVICA?, koreografija in izvedba Maša Kagao Knez in Nestor Kouame/Gregor Luštek, Plesni teater Ljubljana; MADONNA, CIGARETE IN PIDŽITOU, koreografija in glasba Marko Urbanek, plesalci KD Center plesa, Maribor; Mali oder SNG Maribor, Festival Lent, 2. in 3. 7. 2008

16. OPS 2007: SISTEM  (SURVIVAL.LOVE.BREAKTHROUGH), avtor projekta in glasbe: Marko Urbanek, plesalci PIM; IGRA, koncept, koreografija in izvedba: Mojca Kasjak; ALMOST, koreografija in režija Sanja Tropp, izvedba plesalcev iz Plesne akademije SEAD v Salzburgu: Jule Flierl, Ivan Mijačević, Martina Nevistić, Lada Petrovski, Franz Rogowski, Sebastian Graf;  GOOD MORNING, WHO ARE YOU?, koreografija in izvedba: Marko Urbanek in Vita Osojnik, Sommerszene 06 Salzburg; OKO-DOŽIVLJA-UHO-BERE, avtorja projekta: Katie Duck (ples/NL) in Wilbert de Joode (glasba - kontrabas/NL), izvajalci: glasbeniki in plesalci impro delavnice ZULK; med 22. in 27. junijem v Mariboru, oder Rotovž, Festival Lent, 27. in 28. 6. 2007

15. OPS 2006: UROK, premiera, koreografija Anita Čanadi; TERROR, repriza, koreografija Marko Urbanek, AMBI-ENT-KA, premiera, koreografija in izvedba Nina Milin; oder Rotovž, Festival Lent, 28. in 29. 6. 2006

14. OPS 2005: V MESTU SE DOGAJAJO ČUDNE STVARI, premiera, koreografija Mojca Kasjak, plesalci Plesne izbe Maribor; oder Rotovž, Festival Lent, 30. 6. 2005

13. OPS 2004: premierni plesni projekti: A PIECE, koreografija Snježana Premuš, izvedba Takako Segawa (Japonska, Grčija); TROMASOVKA 2, koreografija in izvedba Tina Valentan, Jasmina Križaj, Urška Vohar (študentke na SNDO Amsterdam); V LABIRINTU, koreografija Anita Čanadi, Plesna izba Maribor; DANCE COLLECTION in INTO MY SILENCE, koreografija Mojca Ussar, Company 2 Plesne izbe Maribor; oder Rotovž, Festival Lent in premierni projekt, 1. in 2. 7. 2004

12. OPS 2003: premierni plesni projekti v izvedbi plesalk Plesne izbe Maribor: RISTANC, koreografija Vlasta Veselko; MIZA ZA 4, koreografija Mojca Ussar; POT DOMOV, koreografija Martina Dobaj; TROMASOVKA, koreografija in izvedba  Urška Vohar, Jasmina Križaj, Tina Valentan; NRUTYA TANDAVA, koreografija in izvedba Christian Guerematchi; oder Rotovž, Festival Lent, 29. 6. 2003

11. OPS 2002: premierni plesni projekti: TRIANGLE, koreografija Mojca Ussar;  COLUBUS CLEARITY, avtorski projekt Tine Dobaj, študentka P.A.R.T.S. Belgija; Minoritski oder, Festival Lent, 30. 6. 2002

10. OPS 2001: premierni plesni projekti v izvedbi plesalk Plesne izbe Maribor: NE PUSTITE SE ZAPELJATI, koreografija Mojca Kasjak;  SIVOZELENO Z ODTENKOM MODRE, koreografija Vlasta Veselko; M.A.S.K., koreografija Mojca Ussar; Minoritski oder, Festival Lent, 1. 7. 2001

9. OPS 2000: premierni plesni projekti v izvedbi plesalk Plesne izbe Maribor:  PLEŠI, PLEŠI ČRNI KOS, koreografija Snježana Premuš; VRT ŽIVLJENJA, koreografija Mojca Ussar;  Minoritski oder, Festival Lent, 2. 7. 2000

8. OPS 1999: premierne predstave v izvedbi plesalk Plesne izbe Maribor: MOZAIK ČASA:  V SNIDENJU ŽIVLJENJA, avtorski ples Tina Dobaj; PROSTI VSTOP, koreografija Snježana Premuš, izvedba Anja Bornšek; FROM SCRATCH, koreografija Snježana Premuš; ENAKOST IN DRUGAČNOST, koreografija Mojca Ussar; Minoritski oder, Festival Lent, 5. 7. 1999

7. OPS 1998: premierne predstave v izvedbi plesalk Plesne izbe Maribor: VORTEX, koreografija  Andy Papas (Dance Theatre Red, London); SESTRA LUNA ALI MOJ ODSEV V TEBI, koreografija  Vlasta Veselko; Minoritski oder, Festival Lent, 8. 7. 1998

6. OPS 1997:  premierni plesni projekti v izvedbi plesalk Plesne izbe Maribor: SENCE, koreografija Mojca Ussar; SLOVO, koreografija Vlasta Veselko; DUŠA TRPLJENJA, DUŠA HREPENENJA, DUŠA OLAJŠANJA, koreografija Tina Dobaj;  FANTAZIJA, koreografija Mojca Ussar;  Afriška plesna in bobnarska  delavnica z Barbaro Plečko in Ninom Mureškičem; Amfiteater II. Gimnazije Maribor, Festival Lent, 21. 11. 1997

5. OPS 1996: premierni plesni projekti v izvedbi plesalk Plesne izbe Maribor in tujih plesalcev LCDS: DALEČ STRAN, koreografija Mojca Kasjak; BLANC, koreografija Mariela Nestora; UNDER … GROUND, koreografija Andreja Rauch; RDEČE V RDEČEM, koreografija Mojca Kasjak; GRAFORITEM, koreografija Tina Dobaj; RITEM, koreografija Vlasta Moharič; LA VITA NERVOSA, koreografija Snježana Premuš in Andreja Rauch; VONJ, KI ME SPOMINJA NA.., koreografija Mojca Kasjak;  ALEJA, koreografija Tina Valentan;  PAST PRESSURE PASSED, koreografija Mariela Nestora, LCDS London; Amfiteater II. Gimnazije Maribor, 11., 12. in 13. 7. 1996

4. OPS 1995:  premierni plesni projekti v izvedbi plesalk Plesne izbe Maribor in tujih plesalcev LCDS: KOT HIŠICA IZ…, koreografija Snježana Premuš; oder Pekarna, Maribor, 24., 25. in 26. 8. 1995

3. OPS 1994:  Ambientalni plesni projekt v Mariborskem Gradu: KRENI, KRENI PREMA MENI, koreografija in izvedba Snježana Premuš  in Mojca Kasjak, 29. in 30. 8., 2. in 3. 9. 1994

2. OPS 1993 Ambientalni plesni projekt pod starim mostom LJUBI IN SOVRAŽI, koreografija Mojca Kasjak in Vesna Kukič, plesalci Plesnega teatra ALDEA in Plesnega centra ZKD Maribor; stopnišče CASINO in pod mariborskim starim mostom, september 1993

1. OPS 1992:  Ambientalni plesni projekt BOG IGRA GOLF,  koreografija Snježana Premuš, Vesna Kukič in avtorski solo Tadej Brdnik ter plesalci Plesnega teatra ALDEA in Plesnega centra ZKD Maribor; prizorišča: Trg Svobode, Maistrov trg, Mestni park, Trije ribniki, 5. 9. 1992

Photo gallery

Location

Show location

Information

Categories

music, dance

Author of the digital collection

Minka Veselič Kološa

Keywords

sodobni ples, izrazni ples, plesne skupine, Maribor, Odprta Plesna Scena

Published

20.11.2017 10:27

Modified

20.11.2017 10:22

Filtering options

Search

Content type

CATEGORIES
CATEGORIES
CATEGORIES
CATEGORIES

Organisation

Partner

Spletni portal KAMRA uporablja piškotke za boljše delovanje strani in vodenje statistike ogledov. Več si lahko preberete tukaj.
se ne strinjam
se strinjam