Mukotrpno prestrukturiranje nekdanjega velikana strojegradnje ni zaustavilo proizvodnje, prav tako ni zavrlo razvoja. Že l. 1996 je Litostroj izdelal prvo turbino tipa Saxo, ki je temeljila na kaplanovem tekaču v vertikalni cevni zasnovi in je omogočala izkoristek vodotokov z nizkim padcem. Veliko agregatov tega tipa je Litostroj izdelal za kanadske hidroelektrarne, za katere je bil izdelan tudi prvi prototip.
Družba Litostroj E. I. je pridobila jeseni 1998 naročilo za turbine za soški elektrarni Doblar in Plave, z Egiptom je sodelovala pri gradnji štirih črpalnih postaj. Junija 1998 so litostrojčani v Maribor odpeljali že četrto turbino za elektrarne na Mariborskem otoku, Vuzenici in Dravogradu.
Prenovo teh elektrarn je Litostroj pričel že leta 1994, ko je bil sklenjen posel v vrednosti približno 50 milijonov mark. V letu 1999 je imel Litostroj E. I. veliko dela na domačem trgu – poleg dravskih elektrarn je podpisal pogodbo za HE na Soči in se dogovarjal za posel savskih elektrarn – in v tujini (Kitajska, Južna Amerika, Turčija, Iran, Irak). Posel za izdelavo turbin za soške elektrarne je Litostroj pridobil v sodelovanju s trboveljskim podjetjem za inženiring in gradnjo objektov Rudis, ki je v projekt vključilo tudi Hrvaško podjetje Končar. Prek Rudisa je Litostroj pridobil tudi naročila za iransko železarsko industrijo in se dogovarjal za delo na hidroelektrarnah v Bosni, Črni gori in Makedoniji ter pri postavitvi črpališč in namakalnih sistemov v Egiptu in Alžiriji. V istem letu je Litostroj E. I. obnovil turbino v HE Moste, ki so jo leta 1976 izdelali v TZ Litostroj. Šlo je za prvo Litostrojevo črpalno turbino lastne zasnove, ki je prečrpavala vodo v zajetje Završnica.
Hrvaško elektrogospodarstvo (HEP) je z Litostrojem E.I. novembra 2002 podpisalo pogodbo o zamenjavi in obnovi turbin ter druge hidroenergetske opreme v hidroelektrarni Peruča. Družbi Litostroj E.I. in Savske elektrarne Ljubljana sta februarja 2003 podpisali pogodbo za projektiranje, izdelavo, dobavo, montažo in zagon dveh turbin s pomožno strojno opremo za HE Medvode. Leta 2003 je v Iraku v okviru programa Nafta za hrano izvozil rezervne dele za hidroelektrarno Haditha na Evfratu, ki so jo s še nekaterimi drugimi podjetji postavili med letoma 1985 in 1987. Marca 2003 se je zaključila gradnja hidroelektrarn Doblar II in Plave II na Soči – opremila sta ju Litostroj in Rade Končar.
Po letu 2000 je Litostroj E. I. razvil inovativno različico dvojne Francisove turbine,10 izboljšano obliko Kaplanove turbine, model cevne turbine s tremi lopaticami in vertikalno aksialno in radialno črpalko za Egipt. L. 2012 je Litostroj Power izdelal dva zahtevna Francisova črpalna agregata, oba s kapaciteto 325 MW, za češko hidroelektrarno Dlouhé Stráně. Omembe vredna je tudi izdelava štirih unikatnih Peltonovih turbin s tremi nastavki in močjo 14.8 MW za HPP Kwoiek Creek v Kanadi.
Leta 2016 je Litostroj Power sklenil več pomembnih poslov v Sloveniji za razširitev hidroelektrične infrastrukture in dokončal izdelavo devetih Kaplanovih turbin za hidroelektrarne v Posavju. Izrednega pomena za Litostroj Power je bil zagon hidroelektrarne Brežice leta 2017, saj so jo projektirala in zgradila izključno slovenska podjetja.
Litostroj Power je za svoje inovacije prejel številne nagrade, mdr. tudi nagrado za napredek in uspeh za inovacijo Virtualnega diagnostičnega centra za hidroelektrarne (VDCHE), ki jo podeljuje Gospodarska zbornica Slovenije, in nagrado za najboljše podjetje (Best Business Award), ki jo podeljuje Heureka. Uspešno delovanje in razvoj podjetja je omogočilo kontinuiteto in obstoj poslovne znamke Litostroj,14 ki septembra letos praznuje svojo 77-letnico.
V pričujočem besedilu je želel avtor predstaviti splošen oris usode Litostroja v poznih osemdesetih letih, v obdobju tranzicije devetdesetih let in v enaindvajsetem stoletju, kot se kaže v časopisnih poročilih v dnevnem časopisju in nekaterih glasilih. Osredotočil se je na javno zaznana in obeležena dogajanja, povezana z razgradnjo mogočnega poslovnega sistema in vznikom novih družb in podjetij, zato zapis ni izčrpen in poglobljen pregled razvoja in poslovanja Litostroja v tem obdobju.
Prav tako ni poskus komentarja opisanih dogodkov, pač pa podaja neko osnovno strukturo dogajanja oziroma osnutek, ki bo moral biti v prihodnje dopolnjen in razširjen.